Škrabadla pro kočky chrání váš nábytek

Škrabadla pro kočky

Pořízením škrabadla pro kočky uděláte dobře nejen svému nábytku, který chráníte důmyslným nástrojem, ale hlavně svému kočičímu příteli pomáháte v pravidelném obrušování drápků. Zatahovací drápy jsou kočičí výsadou. Kdyby si kočičí šelmy drápky neobrušovaly, měly by zdravotní patálie a problémy.

Proč se říká: Škrábeš jako kocour!

Tuto hlášku leckteří z nás slyšeli od učitelů ve škole, ba i od rodičů. Kocouři, potažmo všechny kočky dovedou poškrábat opravdu tak, jak to jiný mazlík nedokáže. Jak to tedy s kočičími drápy je? Všechny šelmy, které musejí chytat kořist a lovit nebo utéci před jiným predátorem na strom, by bez pořádných drápů asi nepřežily. Kočka by to ani nesvedla, nebýt zatahovacích drápků. Normálně má kočka drápy zatažené, ovšem při lovu, útoku či obraně je vysouvá. Drápy dovede sekat, což je jednou z jejích silných zbraní. Zatahovací dráp funguje díky pružnému vazu, jenž spojuje dva poslední články prstů, na které se upínají nožní svaly. Zatažené drápy jsou sklopené pod kůží a uschovány v pouzdru, jejž drží vazy. Při potřebě vysunutí kočka svalem stáhne šlachu dozadu, prsty narovná a vytlačí dráp ven.

Šelmy si budou drápky brousit samy s pomocí škrabadla pro kočky. Doporučuje se s příchodem nové kočičí šelmy takové škrabadlo okamžitě pořídit, neboť váš nový spolubydlící si najde náhradu, o niž si bude brousit drápy. Venkovní kočky si drápy obrousí o kameny či kmeny stromů. Pokud se přerostlé drápy zachytávají o tkaniny a podobně, je vidět, že šelma potřebuje nutně škrabadlo pro kočky nebo jiné přírodní materie. Jinak se musejí drápy zastřihnout u veterináře nebo v specializovaném salonu pro kočky. Ten vám poradí i se stříháním takzvaného paspárku, jenž kočce stejně není k ničemu.