Kůň domácí

(Equus caballus) nebo pouze kůň je domestikované zvíře patřící mezi lichokopytníky. V minulosti se koně používali především k přepravě. Od 20. století se na nich jezdí hlavně rekreačně.

Slovo kůň označuje obecně jak samce, tak i samici koně. Samice je klisna, kobyla či hřebice. Samice v říji se říjí nebo je říjná. Na říjnou klisnu hřebec reaguje flémováním. Gravidní samice se označuje pojmem březí. Porod je nazýván hřebením. Samec je hřebec, vykastrovaný pak valach. Mládě koně se nazývá hříbě. Věda zabývající se koňmi je hipologie.

Plemena koní

Vaše dítě vytrvale žadoní o zvířátko. A vy byste mu možnost vyrůstat s nějakým mazlíčkem rádi dopřáli. Nemůžete si však z časových nebo prostorových důvodů dovolit mít doma psa nebo kočku? A s křečkem si ratolest zase neužije tolik zábavy.

Vaše dítě nemusí přesto zůstat o pravidelný kontakt se zvířetem ochuzeno, ačkoli ho nebude mít přímo doma. Řešením je docházení do jízdárny. Řada jich nabízí kurzy ježdění na koni. Vyzkoušet si pohled z koňského hřbetu mohou začátečníci i pokročilí. A radost vašeho dítěte nebude znát mezí. Zejména řada děvčátek má během základní školy období „koní”. V pokojíčku plakáty, sešity s koňmi, aktovka s koňmi, penál s koňmi. Vaše dcerka chodí s koňmi bezmála i spát. I na povlečení se samozřejmě vyskytuje motiv těchto zvířat.

O koně je pochopitelně nutno se také patřičně starat a péče, kterou toto zvíře vyžaduje, není malá. Finanční i prostorová náročnost málokomu umožňuje koně mít doma. Docházení do jízdárny však dává šanci si vyzkoušet, co vlastnictví koně obnáší. Pokud se navíc nebojíte trochu přiložit ruku k dílu, provozovatelé jízdáren vaši pracovitost ocení. Můžete pak docházet pravidelně a vozit se. No a část nákladů si prostě odpracujete. Vaše dítě se alespoň naučí, co znamená péče o zvíře. Koho by tento ušlechtilý lichokopytník nefascinoval. A nemluvě o kobyle, když kolem ní navíc běhá roztomilé hříbě s nádhernýma hlubokýma očima.

A je navíc možné, že se vaše dítě nadchne pro ježdění natolik, že bude mít zájem se této činnosti věnovat hlouběji. Samozřejmě, pro kontakt i s méně zkušenými jezdci je důležité, aby mělo zvíře především mírnou povahu.

Jinak mají odlišná plemena přirozeně různorodé využití. Podobně jako různá plemena psů patří do rukou více či méně zkušených chovatelů a některý pejsek ocení vyžití při agility a jiný bude flegmatický „gaučák”, který na vás bude oddaně čekat, dokud se nevrátíte domů.

Shetlandský pony sice vypadá jako plyšová hračka, ale unesl by rozhodně i vás. Jinak je to nefalšovaná koňská osobnost vykazující občas sklony k tvrdohlavosti. Proto rozhodně potřebuje zkušeného jezdce. Svému potomkovi raději zkuste utajit existenci plemena Fallabela, jinak se myšlenky na vlastního koně určitě nevzdá. Tento kůň je ještě nižšího vzrůstu než pony, jedná se o nejmenší plemeno. Vzhledem k tomu se samozřejmě ani pro jízdu příliš nehodí. Je tak ideálním domácím mazlíčkem. K tomuto využití přispívá rovněž jeho milá a přátelská povaha.

Kde se dozví více o plemenech koní?

Více o nich si můžete přečíst na našem webu plemena.cz v dalších sekcích. S koněm tak můžete dělat parkour, westernové ježdění a znáte sport (uvádí se, že tato discíplína stojí v podstatě na pomezí sportu a umění), který se jmenuje voltiž? To je vlastně, zjednodušeně řečeno, gymnastika na koni. Na jezdectví využijete především teplokrevníky. Chladnokrevníci jsou zase vhodní i na těžkou práci. Pro úplnost ještě dodejme, že rozeznáváme také plemena koní plnokrevná a tzv. archaická.

Jízda na koni však samozřejmě není záležitost jen pro děti. Chytne i vás. Co takhle vyměnit alespoň na chvíli stresující prostředí kanceláře za nádhernou přírodu? Osedlejte si koňský hřbet, skvěle si tímto způsobem vyčistíte hlavu.

SEZNAM PLEMEN KONÍ

X