Kočka domácí

(Felis silvestris f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po tisíciletí průvodcem člověka. Kočka domácí stejně jako její divoká příbuzná patří do podčeledi malé kočky, a je typickým zástupcem skupiny. Má pružné a svalnaté tělo, dokonale přizpůsobené lovu, ostré drápy a zuby a vynikající zrak, sluch a čich.

Kočka domácí vždy sloužila člověku především jako lovec hlodavců, v současnosti se uplatňuje také jako společník člověka. V některých oblastech Číny je konzumováno kočičí maso, ve třetím světě je kočka domácí rovněž kožešinovým zvířetem a výrobky z kočičí kožešiny se dostávaly i na evropský trh. V červnu 2007 byl však dovoz kočičí kůže a kožešiny do Evropy zakázán. Člověk rozšířil kočku domácí prakticky na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy), na mnoha místech zpětně zdivočela.

Chcete si pořídit kočku?

Vaši rodinu si bezvýhradně ochočily elegantní mňoukající šelmičky. Než podlehnete prosebným očím svých potomků, čtěte na co byste měli pamatovat před pořízením kočky a nahlédněte na seznam plemen koček na konci tohoto článku.


Kdo se o ni bude starat?
Obligátní otázka a věřte, že na ni existuje jasná odpověď: Vy. Většina péče bude ležet na vašich bedrech. Vaše děti samozřejmě budou prosit a slibovat. Za pořízení zvířátka vám budou ochotny odpřiísáhnout naprosto cokoli. Budou po sobě uklízet. Budou se učit. Hodně učit. Získáte dojem, že vaši potomci mají na dosah minimálně červený diplom z Oxfordu, ačkoli navštěvují teprve první stupeň základní školy. Samozřejmě se o kočku budou starat.

Vaše ratolesti si dost možná postupem času najdou jiný koníček a zvíře je tak trochu omrzí. A kdyby ne, vy každopádně obstaráte většinu povinností, jako je návštěva veterináře nebo většina výdajů spojených s pořízením nového mazlíčka. Položte si tak otázku, jestli kočku skutečně chcete. Zvíře by mělo být doma chtěno, a to všemi členy rodiny, nikoli trpěno. Začala vás vize předoucího společníka docela bavit a s povinnostmi jste smíření? Pak vám nic nebrání v tom si kočku pořídit.

Co to bude stát?

Počítáte s pravidelnými výdaji za krmení, očkování atd.? Hodí se uvažovat i hodně do budoucna. Kočka může prostě nenadále onemocnět nebo přijít k úrazu stejně jako člověk. A berte ohled na to, že je stejně právoplatnou součástí rodiny jako lidští členové. Zaslouží si stejnou péči. Jejím pořízením jste se zavázali k tomu se o ni postarat. Za všech okolností. Jak moc případně zatíží váš rodinný rozpočet nákladná veterinární péče? Aniž bychom chtěli být cyničtí, v očích svého potomka opravdu neobstojíte s argumentem, že mu „prostě pořídíte novou”, jakmile kočka onemocní a vám při pohledu na účet od veterináře poněkud přecházejí zraky.

Dospělá kočka nebo kotě?

Koťátka jsou samozřejmě úžasná, překrásná a vysoce roztomilá. Kotě si samozřejmě odmala zvykne na vás a především na nové prostředí. Kočky jsou do jisté míry fixované spíše na místo než na osoby. Nicméně kočka není tak poddajná jako třeba pes. Zachovává si kus své svérázné povahy. Ač ji budete mít doma od kotěte, stejně vám doma vyroste nefalšovaná kočičí osobnost. Chcete-li naprosto poddajné stvoření, pořiďte si jedinou kočku: Tu plyšovou. I dospělá kočka si u vás zvykne. A vyhnout se období kotěcí hravosti má také něco do sebe. Zachráníte možná pár kusů bytových textilií nebo částí porcelánového servisu po babičce. Nelpíte na tom, aby vaše kočička byla „značková”? Můžete směle vyrazit pro nového kamaráda do útulku.

Jaké plemeno kočky? A s průkazem původu nebo bez něj?

Ve světě koček samozřejmě nalezneme různé rasy. – viz. seznam plemen na konci článku. A nejde jen o vzhled konkrétní kočky. I když to, jestli se nám prostě líbí, je také faktor, na který bereme ohled při výběru. Problematika čistokrevných zvířat je však opředena řadou mýtů. Jednotlivá plemena neurčují pouze vizáž konkrétní kočičky, ale také její povahu. Existují kočky, které svou hravostí a přítulností bezmála připomínají psa. Například Mainská mývalí kočka vám bude veselým společníkem a vydrží jí to až do pozdního věku. I když veselo budete mít doma nepochybně s každou kočkou. Takové zvíře bude ale o něco více závislé na vás. Nemáte-li na ně dostatek času, zvažte, zda mu nebude lépe ve společnosti dalšího kočičího kamaráda.

Na povaze kočky vám nezáleží, na jejím vzhledu taky ne. Prostě ji budete mít rádi, ať je jakákoli. Navíc nemíníte dávat mnoho tisíc za kočku s průkazem původu. Pro vás zopakujeme konstatování o útulku z předchozího bodu. Důrazně vás varujeme před pořízením různých levných koťátek bez PP zaručeně konkrétního plemene (zejména těch současně velmi módních). Průkaz původu vám dává záruku, že vám z vašeho zvířete vyroste to, co očekáváte a dá také možnost předvídat jeho povahu. Svého mazlíčka asi nezačnete mít méně rádi i kdyby vám z kočky nakonec vyrostl bernardýn. Průkaz původu však dává informace o původu kočky, to znamená, že znáte předky svého zvířete. Takové sledování umožňuje vyhnout se například dědičným chorobám nebo vadám způsobeným příbuzenskou plemenitbou. Nepodporujte v žádném případě nezodpovědné množitele, kteří často nezajistí svým zvířatům potřebnou péči. A doporučujeme se vyhnout i koťátkům z chovů, jejichž majitelé v dobré víře chtěli „alespoň jednou” koťata. O zdravotním stavu svého zvířete pak nevíte prakticky nic. O co levnější je pořízení takového zvířete, o to více se vám pak může prodražit léčení nejrůznějších chorob.

Kdo se o ni postará, když vy nemůžete?

Jedete na dovolenou nebo prostě jen na víkend. Musíte na služební cestu nebo někam nečekaně odcestovat. Kdo se o zvíře v tu dobu postará? Máte někoho, kdo vám kočku minimálně nakrmí nebo je ochotný si ji u sebe pár dní nechat a pohlídat ji?

Jste ochotni se přizpůsobit?

Kočce se budete muset časově přizpůsobit. Už pro vás nebude tak jednoduché neplánovaně někde o pár dní déle zůstat. Budete řešit, kdo obstará vašeho mazlíčka, minimálně ho nakrmí a zajistí mu přísun vody. Přizpůsobit se bude muset ale i váš byt. Naučíte se všechny rozkousatelné, rozbitné nebo poživatelné (zejména vaše večeře v podobě výběrové šunky) věci uklidit mimo akční radius své kočky. Budete se muset smířit s jistou mírou nepořádku (chlupy). Kočka je navíc závazek na více než deset let, jste na to připraveni?

SEZNAM PLEMEN KOČEK

X