Burmilla zlatá

Platí pro ni totéž co pro burmillu s tím, že zlatá varianta se uznává od roku 2011. Kočka je středně velká, elegantní a s krátkou stavbou těla.

FIFe rozděluje burmilly do dvou barevných skupin: skupina I zahrnuje všechny barvy bez červené a skupina II kočky červené, krémové a želvovinové ve všech barevných varietách. Obě skupiny připouští varietu závojovou (shell) i stínovanou (shaded), ale vždy ve stříbrné barvě. Od roku 2011 uznává i atraktivní barevnou varietu zlatou.

O uznání této variety se zasloužili čeští chovatelé, kdy na mezinárodní výstavě koček v Olomouci v roce 2010 došlo k uznávacímu posouzení potřebného počtu zvířat mezinárodní komisí.

Zlaté kočky mají teple pískovou až meruňkovou barvu srsti se špičkami zbarvenými podle konkrétní barvy daného zvířete. Brada a břicho jsou výrazně světlejší, bez kresby.

Zlatě zbarvené burmilly připomínají svou barvou divokou pumu. V kombinaci se zářivě zelenýma očima jde o velmi atraktivní barevnou varietu.

Zkratka podle FIFe: BML

Povaha burmilly je skvělá, je to kočka společenská, přátelská, družná, velmi inteligentní, aktivní, zvídavá a hravá. Je velmi trpělivá a přizpůsobivá. S jinými kočkami i psy vychází velmi dobře. Chovatelé často uvádějí, že burmilla má svérázný smysl pro humor. U nás se chová na vysoké úrovni.