Britská dlouhosrstá kočka

Britská dlouhosrstá kočka je sesterské plemeno britské krátkosrsté. Z důvodu zkvalitnění srsti byly tyto kočky často kříženy s perskými kočkami, proto se ve vrzích často vyskytovala i dlouhosrstá koťata. Ta byla zkraje z chovu ihned vyřazována, ale později si i tato našla své příznivce.

Britské dlouhosrsté kočky, které se občas nazývají Brittanica nebo Highlander, jsou nápadné svou kulatou hlavou s velkýma očima a podsaditou stavbou těla, která má stejné rysy jako britská krátkosrstá kočka.

Je to kočka středně velká až velká (váha 4 – 10 kg), je pro ni charakteristický krátký krk, široká hlava a mohutné končetiny. Její srst je středně dlouhá, hedvábná, jemná.

Britská dlouhosrstá kočka se může objevit ve všech barvách uznaných pro britskou královskou kočku od jednobarevných, želvovinových, stříbřitých, zlatých, s bílou skvrnitostí, kresbových či s akromelanickými odznaky.

Barva očí se u většiny pohybuje od zlaté po měděnou, u stříbřitě zbarvených mají pak barvu zelenou a u těch se siamskýmo znaky barvu modrou.

Pro jejich vyrovnanou, klidnou a přátelskou povahu je ideálním společníkem pro mnoho lidí. V ČR jejich obliba roste. Zkratka podle FIFe je BLH.