Albinotická siamská kočka

Albinotická siamská kočka

Albinismus u koček je způsobena nedostatkem melaninu a pigmentace; albín kočky jsou velmi vzácné.

Co je albinismus u koček?

Albinismus je genetické onemocnění, ve kterém je naprostý nedostatek barvy nebo zabarvení. Pro to, aby kotě se narodil skutečný Albino, matka i otec musí nést genetickou vadu pro albinismus. Albína poznáte až při bližší prohlídce, zejména z očí a kůže, odhaluje řadu rozdílů.

První a nejjednodušší, a nejdůležitější rozdíl mezi bílou kočkou a albínským lze nalézt v očích. Bílé kočky mají tendenci mít větší rozsah barvy očí, Albin kočky mají velmi omezené spektrum z důvodu naprostého nedostatek pigmentu. Oči skutečného albín kočky jsou barvy omezeny na velmi bledě modré, nebo se mohou objevit růžově nebo růžovo-modré.

Růžová sáma o sobě není barva, ale přebytek světla odráží se zpět z cév v oku. To samé lze říci o kůži albín kočky. Při pohledu z blízka na albína, kůže také postrádá jakoukoli pigmentaci. Nejviditelněji na nose a vnitřní uši, se může zdát být od růžové po světle růžovou. Opět platí, že toto není barva vlastní na kůži, ale odraz světla od průtoku krve.

Albin kočky jsou citlivé na světlo

Nedostatek pigmentací u pravých albínů koček je vzhledem k jejich neschopnost produkovat melanin. U koček, stejně jako dalších zvířat, včetně lidí, melanin má několik funkcí. U koček, melanin dodává barvu na kůži, srst, a oči.

A co je nejdůležitější, absence melaninu u albín koček znamená, že jsou velmi citlivé na světlo. Albin kočky nemusí mít žádné související zdravotní problémy, ale přímé sluneční světlo je škodlivé pro jejich srst a potenciálně destruktivní pro jejich kůži.

Albino majitelé koček by měl být velmi opatrní s přístupem své kočky přímému slunečnímu záření.

Standard plemene

Tyto kočky jsou uznávány jen menšími americkými kluby, nejsou proto tak početné.

 

fotografie zde